Suche i zniszczone włosy, to problem wielu kobiet. Nasze włosy stale narażone są na działanie szkodliwych czynników, które skutecznie pogarszają ich kondycję i wygląd. Niekiedy po prostu ma się delikatne włosy, które łatwo tracą kondycję i pogarsza się ich wygląd, ale częściej, to nasze własne działania mają wpływ na pogorszenie się wyglądu włosów. Na szczęście łatwo sięgnąć po substancje i kosmetyki naturalne, które pomogą w odbudowie struktury włosów i ich nawilżeniu. Warto też zmienić pewne nawyki, które szkodzą włosom, a o których mogłyście nie wiedzieć. Oto co możecie zrobić aby odżywić i zregenerować włosy:
Jak odżywić suche i zniszczone włosy?
Zanim dowiesz się jak odżywić zniszczone włosy, warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na pogorszenie ich kondycji. Poznanie czynników, które szkodzą włosom, a które pomagają, jest kluczem do sukcesu podczas ich odżywiania i regeneracji. Wyeliminowanie lub ograniczenie tych czynników, pozytywnie wpłynie na ich wygląd i kondycję.
Czego włosy nie lubią?
– silnego wiatru w szczególności mroźnego wiatru, silnego nasłonecznienia w upalne dni (również światło lamp w solariach) i mrozu;
– gorąca generowanego przez suszarki do włosów, prostownice i lokówki;
– nadmiernej stylizacji, w szczególności tej, przy której używa się dużo kosmetyków do stylizacji włosów;
– mycia i płukania w gorącej wodzie;
– tarcia i szorowania, np.: podczas mycia;
– szarpania podczas czesania;
– tapirowania, które odkrywa włókno włosa i sprawia, że włosy są kruche i łamliwe;
– źle dobranych kosmetyków do rodzaju włosów i skóry oraz kosmetyków do pielęgnacji z dużą ilością szkodliwych substancji chemicznych;
– koloryzacji, a w szczególności rozjaśniania włosów środkami chemicznymi jak rozjaśniacze czy woda utleniona;
– silnego ściągania włosów i ciasnych upięć, które naprężają włosy osłabiając włosy i cebulki;
– żywności wysoko przetworzonej, tj. chipsów, słodyczy, fast food’ów, potraw smażonych na głębokim tłuszczu i produktów wędzonych;
– nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów;
Co lubią włosy?
– mycie i płukanie w letniej lub chłodnej wodzie;
– regularne obcinanie końcówek (najlepiej co 6-8 tygodni);
– masowanie skóry głowy podczas mycia włosów, co poprawia ukrwienie skóry i wzmacnia włosy;
– delikatne czesanie włosów szczotką z naturalnego włosia;
– odpowiednio dobrane do rodzaju włosów i skóry kosmetyki;
– olejki, zioła, maski, odżywki do włosów, składem zbliżonym do jak najbardziej naturalnego;
– wysychanie naturalne, a nie przy użyciu gorącego powietrza z suszarki;
– zdrową dietę, bogatą w witaminy A, D i E, witaminy z grupy B oraz minerały: cynk, miedź, krzem i żelazo;
Domowe sposoby na pielęgnację włosów suchych i zniszczonych
Wiedząc co Wasze włosy lubią, a czego nie, możecie zacząć regenerację zniszczonych włosów również domowymi sposobami. Oto kilka domowych sposób na odżywienie i regenerację suchych i zniszczonych włosów:
Zadbaj o właściwe mycie i suszenie włosów
Włosy myj odpowiednio dobranymi kosmetykami do swojego rodzaju włosów i skóry. Najlepiej byłoby, żeby kosmetyki te, składem zbliżone były do jak najbardziej naturalnego. Podczas mycia masuj skórę głowy i włosy, nie trzyj ich w trakcie mycia, a w szczególności unikaj silnego ich pocierania o skórę głowy. Zadbaj również o odpowiednie rozczesywanie włosów. Bardzo ważne jest, abyś włosy myła i płukała pod letnią lub chłodną wodą, co ułatwia zamknięcie łuski włosa. Po umyciu, w miarę możliwości pozwól włosom wyschnąć naturalnie. Nie wycieraj ich ręcznikiem i unikaj suszenia ich suszarką. Jeśli musisz skorzystać z suszarki, susz włosy ciepłym, a nie gorącym powietrzem. Często spotykanym sposobem suszenia włosów, jest owijanie ich w turban. Niestety owijanie włosów w turban może utrudniać późniejsze ich rozczesywanie. Do tego pod turbanem dochodzi do zwiększenia temperatury, co może utrudniać zamknięcie się łusek włosa.
Ogranicz lub wyeliminuj:
– Nadmierną stylizację włosów środkami do stylizacji fryzur, takimi jak lakiery do włosów, żele i pianki. Jeśli nie jest to możliwe – z racji np.: wykonywanego zawodu – stosuj odpowiednie kosmetyki do mycia włosów oraz wzmacniaj włosy olejkami i odżywkami. Szampony dobiera się do typu skóry głowy, natomiast odżywki do rodzaju włosów. Warto też zwrócić uwagę na skład produktów do stylizacji i unikać tych zawierających w składzie alkohole typu: etanol, alkohol benzylowy i denaturowany. Te składniki dodatkowo będą przesuszać Twoje włosy i skórę.
– Używanie lokówki i prostownicy, które niszczą, osłabiają i przesuszają włosy.
– Koloryzację włosów farbami do włosów, która nie tylko osłabia i niszczy włosy. Z badań wynika, że niektóre składniki farb do włosów wykazują właściwości kancerogenne. Pod koniec 2006 roku, Unia Europejska sporządziła wykaz tych substancji i zakazała ich używania w procesie produkcji farb do włosów. Jeśli rozjaśniasz włosy, lepiej będzie jeśli będziesz robiła to naturalnymi sposobami. Chemiczne rozjaśnianie włosów może je mocno osłabić, a nawet zniszczyć.
Zdrowa dieta na włosy
Wprowadź do swojego jadłospisu produkty zawierające witaminy A, D, E i z grupy B oraz składniki mineralne, w szczególności cynk, miedź, krzem i żelazo. Spożywaj też duże ilości wody niegazowanej. Zdrowa dieta nie tylko pozytywnie wpłynie na stan Twoich włosów, ale także na stan całego ciała i samopoczucia.
Takie czynności sprawią, że wyeliminujemy część czynników niekorzystnie wpływających na włosy.
Jakie olejki do włosów?
Najprostszą metodą na poprawę zarówno wyglądu jak i kondycji włosów jest używanie różnego rodzaju olejków. Niewielką ilość olejku trzeba równomiernie rozprowadzić na suchych lub wilgotnych włosach od ich nasady aż po same końce. Warto jednak nie przesadzać z ilością tego produktu. Olejek należy pozostawić na włosach przynajmniej na pół godziny. Dobrze też jest owinąć głowę ciepłym ręcznikiem. Sprawi to, że substancje odżywcze zawarte w olejku lepiej przenikną do wnętrza włosów i skóry głowy. Olejek warto nakładać 1-2 razy w tygodniu. Włosom zniszczonym, słabym i suchym najbardziej pomogą olejki: migdałowy, arganowy, kokosowy, jojoba, musztardowy z kozieratki i sezamowy. Dodatkowo, jeśli włosy przetłuszczają się, warto używać olejku jojoba i sezamowego. Olejki stosowane na włosy umyte zapewnią im dodatkową ochronę.
Jakie zioła na włosy?
Włosom pomogą nie tylko olejki. Równie dobroczynne działanie mają różne zioła. Taką kurację bez problemu możemy zastosować w domu, a jeśli wolimy, zakupić kosmetyki, w których skład często wchodzą tego rodzaju substancje. Dobrze dobrane zioła łatwo mogą sprawić, że włosy staną się nawilżone, mocne, gęste i błyszczące. Najczęściej stosowane zioła to: pokrzywa, nagietek, mięta, rozmaryn, szałwia, nasturcja, skrzyp i nagietek. Bardzo często, w różnego rodzaju kuracjach, łączy się zioła z olejkami. Takie mieszanki wzmacniają, nabłyszczają i odżywiają nasze włosy, co korzystnie wpływa na ich wygląd, a także w widocznym stopniu poprawia ich kondycję.
Nawet, jeśli nie mamy widocznych problemów z włosami, zastosujmy olejek lub nalewkę ziołową. Utrzymamy w ten sposób zdrowe, mocne, gęste i błyszczące włosy, które staną się naszą dumą.
Dorota
Polecam moje ukochane kosmetyki wax Pilomax. Rewelacyjna sprawa.
Eliza
Chłodna woda, podobnie jak chłodny nawiew zamykają łuskę włosa. Ja moczę włosy ciepłą wodą, myję szamponem nawilżającym i płuczę chłodną wodą, później jeszcze używam odżywki z tej samej linii. Podczas suszenia nakładam olejek z czarnuszki.