Lato, to czas relaksu oraz wypoczynku, jednak nie oznacza to, że można zapomnieć o podstawowych zasadach dotyczących pielęgnacji skóry. Cera w tym okresie narażona jest na wysuszenie oraz nadmierną ilość promieni UV, które przecież nie wpływają pozytywnie na twarz i całe ciało. Latem pielęgnacja skóry jest łatwiejsza, bowiem naturalne składniki do jej pielęgnacji są ogólnodostępne. Nie od dziś wiadomo, że pozytywny wpływ na cerę mają witaminy. Można je dostarczać stosując odpowiednie kremy i balsamy. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie połączenie tego z odpowiednią dietą. Wówczas będziesz działać nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Właściwa dieta zadziała od środka, prozdrowotnie i pozytywnie wpłynie nie tylko na skórę ale również poprawi Twoje samopoczucie. Wybieranie warzyw oraz owoców, to bardzo dobre rozwiązanie, bo w tych produktach jest najwięcej witamin i różnorodnych minerałów, które korzystnie wpływają na pracę skóry i całego organizmu.
Czy witaminy są ważne dla cery?
Zaleca się inwestować w naturalność, która przecież jest zbawienna dla cery. Nie trzeba wydawać fortuny na kosmetyki, by właściwie zadbać o skórę. Tak naprawdę wystarczają niekiedy sprawdzone i proste metody, o czym najwyższy czas się przekonać. Jak wcześniej wspomniane, duży wpływ na skórę ma odpowiednio dobrana dieta. Warzywa oraz owoce bardzo pozytywnie wpływają na cerę. Produkty te posiadają przecież bardzo ważne witaminy. Spożywanie dodatkowych suplementów diety nie jest wskazane. Lepiej i korzystniej działają naturalne produkty. Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę, które witaminy są ,,najlepszym przyjacielem” dla skóry. Jest to głównie witamina A, C, D i E oraz biotyna.
Witaminy na skórę
- Witamina A, nazywana także retinolem, jest często wykorzystywana w kosmetologii. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę jędrności, napięcia i nawilżenia skóry. Jest rozpuszczalna w tłuszczach dlatego warto ją spożywać razem z produktami zawierającymi tłuszcz, co ułatwi jej wchłanianie. Oczywiście nie oznacza to, że powinniście jeść tłusto. Witamina A zwalcza wolne rodniki tlenowe, nazywane również oksydantami, które wpływają na starzenie się skóry. Regeneruje naskórek. Najwięcej witaminy A w postaci retinolu, znajduje się w tranie (tłuszczach rybich), jajach, wątrobie, pełnotłustym mleku, maśle i serach. Zalecaną formą przyjmowania witaminy A jest β-karoten. Β-karoten, to prowitamina A, której najwięcej znajduje się w warzywach i owocach o barwie pomarańczowej, żółtej i zielonej, np.: marchew, morele, dynia, zielony groszek i koper.
- Witamina E (tekoferol), nazywana jest również witaminą młodości. Opóźnia proces starzenia się skóry i ma właściwości przeciwutleniające, nawilżające i ujędrniające. Bogate w nią są tłuszcze roślinne, pestki słonecznika, różnego rodzaju orzechy (ziemne, włoskie, laskowe), migdały oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Warto również wiedzieć, że obróbka termiczna wpływa na rozpad witaminy E, dlatego warto ją spożywać z niskoprzetworzonego pokarmu.
- Witamina D – wzmacnia układ immunologiczny skóry, przyśpiesza jej regeneracje oraz napięcie. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego warto ją przyswajać razem z tłuszczami. Produkty bogate w witaminę D, to m.in.: tłuste ryby oraz tran, żółtko jaj, przetwory mleczne, oleje roślinne. Co ciekaw, organizm ludzki jest w stanie sam wytwarzać witaminę D, kiedy przebywamy na słońcu. Aby pokryć większość dziennego zapotrzebowania na witaminę D, wystarczy przebywać około 30 min. na słońcu.
- Witamina C, chroni skórę przed wolnymi rodnikami i poprawia jej ukrwienie. Przyśpiesza powstawanie kwasu hialuronowego oraz zmniejsza produkcję melaniny. Najwięcej witaminy C znajdziecie w świeżych owocach, w szczególności cytrusowych. W witaminę C bogate są: czarne porzeczki, cytryny, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, jabłka (antonówka). Jeśli chodzi o warzywa, to spore jej ilości zawierają: pomidory, kapusty, papryka, brokuł i ziemniaki .
Do pozostałych witamin cennych dla skóry należą: witamina K oraz witaminy z grupy B. Warto pamiętać, że najkorzystniej będzie dostarczać organizmowi witaminy stosując odpowiednią dietę, bogatą w ryby, warzywa i owoce, nie zastępując jej suplementami diety. Pamiętaj, że niewłaściwą suplementacją możesz łatwo doprowadzić do przedawkowania witamin. Rozpoczynając zmianę diety czy suplementację, należy zasięgnąć w tej sprawie porady lekarza i/lub dietetyka. Dotyczy to w szczególności kobiet w ciąży. Wówczas, bezwzględnie zaleca się konsultację z lekarzem.
Nie przesadzajmy z opalaniem!
Nadmiar słońca jest największym błędem jaki możesz popełnić. Tak naprawdę wystarczy 20 minut, by nabrać pozytywnej energii oraz zregenerować skórę. Oczywiście nie wolno zapomnieć o kosmetykach, mowa jest tu przede wszystkim o produktach z filtrami UV. Nabycie tych produktów nie jest wcale takie trudne, przecież praktycznie w każdym kremie znajduje się dawka, która takie filtry ma w swoim posiadaniu. W ofercie Avon masz całą gamę kosmetyków na opalanie i po opalaniu. Szukaj w katalogu Avon kosmetyków z serii Avon Sun. W letnich wydaniach katalogów najczęściej są one w różnych promocjach. Opalając się, lepiej jest robić, to krócej, ale powtarzając je kilka krotnie. Jednorazowe, długie opalanie może spowodować, że opalisz się na czerwono, a nie brązowo. Przesadzając z ilością czasu spędzonym na opalaniu, oprócz czerwonej opalenizny może dojść do zbyt mocnego opalenia i schodzenia skóry. Zbyt długim opalaniem się, możesz też doprowadzić do poparzenia skóry.
Pij dużo wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Zaleca się pić minimum 1,5 litra wody, która także pozytywnie wpływa na pracę skóry. W gorące dni woda z organizmu wyparowuje, a więc należy dbać o to, by te płyny regularnie uzupełniać. Jeśli palisz papierosy, warto skończyć z tym nałogiem, bowiem palenie tytoniu, ma negatywny wpływ nie tylko na skórę, ale także na włosy, paznokcie, zęby i ogólny stan zdrowia.
Jakie kremy stosować latem?
Częstym pytaniem jest to: Jakich kremów używać, kiedy wreszcie przychodzi długo oczekiwane lato? Warto inwestować w produkty, które są lekkie, nawilżają oraz odżywiają. Nieodpowiednio dobrany kosmetyk, a więc chociażby tłuste kremy, zatykają pory, skóra nie oddycha, a to bardzo negatywnie wpływa na cerę kiedy za oknem jest ponad 30 stopni Celsjusza. Osoby, które borykają się z cerą tłustą, w okresie letnim powinny zrezygnować z produktów silnie odtłuszczających, szczególnie tych, które zawierają alkohol. Substancja ta dodatkowo wysusza cerę. Ci, którzy borykają się ze skórą naczynkową, nie powinni dopuszczać do nadmiernego eksponowania skóry na silnych promieniach słonecznych. Istotny jest również wybór kremów z filtrami, w tym przypadku musi to być wysoki procent, by skóra się regenerowała. We wspomnianej powyżej serii produktów Avon Sun, znajdziesz kremy z filtrami.
Kiedy rozpocząć przygotowanie skóry do lata?
Krok ten warto jest postawić już wiosną, a mianowicie oczyścić cerę z zaskórników i innych negatywnych defektów. Zaleca się wykonywać zdrowe peelingi. Dietę bogatą w warzywa i owoce warto utrzymywać przez cały rok, choć latem jest to łatwiejsze, ponieważ dostępność wielu warzyw i owoców jest większa, ich ceny niższe, a jakość produktów na ogół wyższa. Maseczki domowe mają pozytywny wpływ na cerę i pewnie przekonała się o tym nie jedna z Was. Zdrowa dieta, odpowiednie balsamy, peelingi i maseczki, wyraźnie poprawią wygląd i kondycję cery oraz skóry. Takie domowe sposoby – jeśli dobrze wykonywane – raczej nie zaszkodzą, za to mogą bardzo bardzo pomóc. Warto też pamiętać o systematyczności. Krótkotrwałe wprowadzenie do jadłospisu owoców i warzyw czy jednorazowe, domowe zabiegi pielęgnacyjne nie dadzą spektakularnych i długotrwałych efektów.